OKOLÍ PENSIONU VESELÝ VÝLET NABÍZÍ BOHATÝ PROGRAM


Pension Veselý výlet stojí u hlavní silnice mezi Horním Maršovem (1 km), Pecí pod Sněžkou (6 km) a Malou Úpou (10 km). Dominantou údolí je Světlá hora vysoká1244 metrů nad mořem. Padesát metrů od domu protéká řeka Úpa s řadou krásných míst.

Turistika a výlety za poznáním

Přímo v domě si v informačním centru můžete vypůjčit klíče od lesního hrádku Aichelburg, který stojí na úbočí Světlé hory. Ke hrádku a dál k horské farmě Sosna na Valšovkách vede vycházková trasa Aichelburg. Hrádek je od pensionu vzdálen 2,5 km, 50 minut chůze.

Jen 200 metrů od pensionu začíná stoupat Křížová cesta na Starou horu. Prochází osadou Stará Hora s řadou původních chalup a hlavně kolem opravené kaple svaté Anny z roku 1752. Křížová cesta končí u léčivé studánky, dál pokračuje značená cesta na Dlouhý hřeben. Zelená značka vás zavede do Spáleného Mlýna po Emmině cestě nebo můžete vystoupat na vrchol Dlouhého hřebene k Novému Červenému kříži. Je osm metrů vysoký a přátelé Veselého výletu ho vztyčili v roce 1994 s přáním, aby po imisních těžbách zase brzy úplně zarostl novým lesem. Než se tak stane, jeden z nejhezčích kruhových rozhledů ve východních Krkonoších vám představí na východě Albeřice a Rýchory, na jihu Světlou a Černou horu, na západě Červený a Pěnkavčí vrch s lučními enklávami, Lví důl sevřený mezi Rennerovu a Jelení horou. Vzadu je zprava Svorová hora, Sněžka, Růžová a Studniční hora. Na severu je hlavní, vyšší vrchol Dlouhého hřebene, kudy se můžete vydat k Malé Úpě. Do Horního Maršova se z Cestníku vrátíte údolím Horních Lysečin kolem kaple Narození Páně s freskou. Interiér si můžete prohlédnout po celý rok, ani v zimě není kaple zamčená.

Od pensionu Veselý výlet vede malebným údolím s osadou Honzův Potok a dál po Rudolfově cestě hezká vycházka do Janských Lázní (5 km). Toto je i nástupová cesta na běžeckou Krkonošskou lyžařskou cestu a snad po brzkém opravení historického chodníku i pro horská kola do oblasti Černé hory.

Na Sněžku se z pensionu Veselý výlet nejčastěji hosté vypraví přes Pomezní Boudy, kam pohodlně dojedou linkovým autobusem, který staví 100 metrů od domu každý den v 8.48 hodin. Z Pomezních Bud vede červeně značená Cesta česko - polského přátelství kolem boudy Jelenka a přes Svorovou horu až na vrchol Sněžky. Odtud můžete sejít do Pece Obřím dolem nebo přes Růžohorky. Když chcete dojít pěšky zpět do Veselého výletu, budete od Růžohorek pokračovat po žlutě značené cestě přes Portášky, boudu Janu na křižovatku a dál do temného Dolu. Taková túra je na celý den.

Další hezká místa, kam se při delším pobytu jistě vypravíte, najdete na Rýchorách, v Malé Úpě i v nedaleké Peci pod Sněžkou.

Sjezdové lyžování

V Horním Maršově jsou tři lyžařské vleky vhodné pro začátečníky. Nejdelší tříkilometrová sjezdovka v České republice z Černé hory do Janských Lázní je od Temného Dolu vzdálená jen 7 kilometrů. U lanovky je bezplatné parkoviště, od pensionu sem několikrát denně zajíždí skibus. Sjezdovky jsou vybaveny zařízením na výrobu technického sněhu, jedna z lanovek je první osmimístnou kabinkovou lanovkou v České republice. Do lyžařského areálu SKI Pec v Peci pod Sněžkou jezdí přímo od pensionu Veselý výlet několikrát denně bezplatný skibus, včetně spoje k večernímu lyžování na Javoru, nejlépe osvětlené sjezdovce v ČR. Skibus vás přiveze i zpět, ušetříte za parkovné na často přeplněném parkovišti. Areál nabízí 10 lyžařských vleků a lanovku, sjezdovky mají zasněžování. Na stejné trasa najdete areál SKI port ve Velké Úpě s lyžařskými vleky a moderní sedačkovou lanovkou. I tady jsou sjezdovky uměle zasněžované.

Běžecké trasy

Horní Maršov je napojený na systém upravovaných běžeckých tras Krkonošská lyžařská cesta. Z centra Horního Maršova se na upravovanou trať dostanete od zdravotního střediska po silničce vedoucí k lesní samotě Reissovy domky. Sem vede i méně užívaná, ale prošlapaná cesta od pensionu Veselý výlet. My po ní stoupáme a sjíždíme několikrát týdně. Na Reissových domcích máte před sebou více než padesát kilometrů upravovaných tras s různou obtížností a variantami návratu. Na ně navazují trasy nad Pecí. Cestou se můžete zastavit na známé farmě Davida Sosny na Valšovkách pro domácí jogurt nebo jinou dobrotu z horského hospodářství. Nenáročná a zajímavá túra na běžkách vede z Pece pod Sněžkou (kam můžete zajet skibusem) přes Lučiny, úbočí Černé hory, Pardubické a Krausovy boudy na Reissovy domky, odkud sjedete přímo k pensionu Veselý výlet. Jiná snadná trasa vede z Pomezních Bud kolem maloúpského kostela na Cestník a přes Horní Albeřice na Rýchory a do Maršova. Odbočit můžete už dříve u Lysečinské boudy a projet kolem kaple Narození Páně. Hřebenové túry začínají v Peci pod Sněžkou, nejbezpečnější nástup i sjezd vede přes Liščí horu s řadou dalších variant.

Na horském kole

Protože jsou Krkonoše velké hory, většina okruhů na horském kole překonává slušné převýšení a dá zabrat i dobrým jezdcům. Do nejvyšších partií se z Horního Maršova najíždí přes Reissovy domky a dál přes Světlou nebo Černou horu. Lehčí terény jsou v Albeřicích, Lysečinách, v Malé Úpě a hezký je výlet na kole do Sklenářovic a do Žacléře.

Výlety autem

Okolí Krkonoš nabízí celou řadu výjimečných cílů i jednorázových akcí. Některé uvedené objekty jsou evropskými unikáty. I za jeden den stihnete pomocí auta poznat alespoň dvě místa. Z východních a středních Krkonoš jsou všechna snadno dostupná, pro představu jsme v závorkách uvedli vzdálenosti cílů od pensionu Veselý výlet v Horním Maršově.

Žacléř (25 km) - Městské muzeum na náměstí má stálou expozici o historii a osobnostech regionu, dolování uhlí, národopisu a přírodních zajímavostech, součástí je i malá výstavní síň pro autorské výstavy, otevřeno je denně mimo pondělí 10-16 hodin. Dělostřelecká tvrz Stachelberg - Babí je součástí soustavy opevnění hranic Československa z let 1936 - 38, největší moderní tvrz v Čechách, muzeum čs. opevnění je otevřeno květen, červen a září v sobotu a v neděli, červenec - srpen denně kromě pondělí.

Trutnov (15 km) - Krakonošovo náměstí: v dolní části radnice postavená roku 1591, upravena do pseudogotického slohu roku 1862, řada renesančních, pozdě barokních a empírových domů spojených souvislým podloubím, kašna se sochou Krakonoše, barokní sloup Nejsvatější Trojice z r. 1704. Muzeum Podkrkonoší: ve Školní ulici u dominantního barokního kostela, pozdně empírová budova, trvalá expozice k prusko-rakouské bitvě roku 1866, Poklady minulosti z depozitáře muzea, denně mimo pondělí, 9 -12 a 13 -17 hodin. Městská galerie na Slovanském náměstí, v restaurovaném renesančním domě denně mimo neděle a pondělí 9.30-16.30, v sobotu do 15 hodin. Naučná stezka Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 - v těsné blízkosti města došlo k bitvě při prusko - rakouské válce o nadvládu v budoucím sjednoceném Německu. Utkalo se tu 27. června v roce 1866 šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. V Trutnově c. k. rakouská armáda zvítězila, ale nezabránila celkové porážce v dalších bitvách ve východních Čechách o několik dní později. Bojištěm prochází naučná stezka Den bitvy u Trutnova. Začíná na Krakonošově náměstí, úvodní panel stojí u pamětní desky zasazené do historického dláždění. Přes městský park vede na vrch Šibeník k pomníku rakouského generála Ludvíka Gablenze. Klub vojenské historie od května do září každý víkend provází návštěvníky v dobových uniformách, v červenci a srpnu najdete průvodce u pomníku i o pracovních dnech kromě pondělí. V místě je malé občerstvení, otevírá se i kaple na Janském vrchu.

Hostinné (26 km) - renesanční radnice se sochami dvou obrů Rolandů a Mariánský sloup na náměstí, v radnici muzeum s historickou expozicí města: selská světnice s malovaným nábytkem, dobové dokumenty z vývoje města a jednotlivých domů, obrazárna s motivy města, otevřeno je denně mimo pondělí. Galerie antického umění v klášterním, raně barokním kostele františkánů s odlitky antických soch a plastik z evropsky významné sbírky budované od 18. století při Karlově universitě v Praze. Jsou tu vystaveny i odlitky, jejichž originály jsou dnes ztraceny nebo pohřešovány. Otevřeno je od 1. 5. do 31.10. denně mimo pondělí 9 -12 a 13 -17 hodin. Porcinkule, lidová slavnost a pouť s kulturním programem připadá na první srpnový víkend .

Vrchlabí (29 km) - zámek: přístupný vestibul s obrazy posledních ulovených medvědů v Krkonoších, zámecký park, k dispozici je tištěný průvodce. Krkonošské muzeum při Správě KRNAP- klášter: stálá ekologická expozice Kámen a život, národopisná Hory a lidé a jednotlivé výstavy, Tři historické domy: stálá krkonošská národopisná expozice, a autorské výstavy. Muzea jsou otevřena denně mimo pondělí 8 -17 hodin, www. krnap.cz. Vyhlídkové lety z letiště Aeroklubu podle počasí v létě denně 9-17.30 hodin.

Harrachov (58 km) - Muzeum skla, ve všední den i s prohlídkou sklárny s výrobou a broušením skla 9 -17 hodin. Zařízení sklárny z roku 1896 je státní technickou památkou zařazenou na seznam UNESCO. Muzeum s prodejnou skla je otevřeno v týdnu 9 -17, o víkendu do 13 hodin, součástí je i minipivovar.

Dvůr Králové nad Labem (36 km) - ZOO Safari: rozloha 100 ha, 2800 zvířat z celého světa, především z Afriky, v létě projížďka autobusem po Safari, nejoblíbenější je pavilon Ptačí svět s volně létajícími tropickými ptáky. Je otevřena denně od 9 hodin po celý rok, safari je v provozu od 1.5. do 30.9. Atrakcí letních prázdnin je "Večerní safari" v době 19.30 - 21.30 hodin. Otevírací doba: Vánoční ZOO prosinec - leden 9 -19 hodin, únor - duben a říjen - listopad 9-16 hodin, letní sezóna květen - září 9 -18 hodin. Městské muzeum Kohoutův dvůr se stálou expozicí z historie města a galerií s exponáty z Národního muzea v Praze je otevřené denně mimo pondělí 9-12 a 13-17 hodin.

Kuks (37 km) - bývalý lázeňský komplex z počátku 18. století založený hrabětem F. A. Šporkem (zámek, divadlo, závodiště), dochoval se špitál s původní lékárnou (druhá nejstarší v Evropě) a kostel s hrobkou Šporků. Unikátní jsou dvě řady barokních soch od Matyáše Brauna - alegorické sochy Ctnosti a Neřesti. Otevřeno je denně mimo pondělí od května do srpna 9 -12 a 13 -17 hodin, v září 9-12 a 13-16 hodin. Nedaleko je Braunův soubor soch v přírodě v Novém lese nad Žírčem zvaný Betlém, podle ústředních reliéfních plastik vytesaných ve skalních stěnách.

Malé Svatoňovice (33 km) - Poutní kostel Panny Marie Sedmiradostné se "zázračnou" mariánskou studánkou, obnovená Křížová cesta. Muzeum bratří Čapků se stálou expozicí rukopisů, překladů a cestopisů zdejšího rodáka Karla Čapka, galerie s obrazy předního českého kubisty Josefa Čapka. Úterý až pátek 8 -12 a 13 -16, sobota a neděle do 17hodin.

Červený Kostelec (40 km) - Barokní kostel sv. Jakuba ze 17. století postavený K.I. Dienzenhoferem na náměstí.

Ratibořice (47 km) - empírový zámek a malebné Babiččino údolí dolního toku řeky Úpy, lidová architektura - Staré bělidlo, Panský mlýn, Panská hospoda, otevřeno je mimo pondělí, květen - srpen 9 -11.30 a 13 -16 hodin.

Česká Skalice (50 km) - Muzeum Boženy Němcové založené r. 1902, nyní v bývalém hostinci U bílého lva. - Textilní muzeum je ve stejné budově, založeno r. 1938, textilní suroviny, vývoj výroby tkanin, spolupráce s významnými výtvarníky (Aleš, J. Čapek, Svolinský, Trnka), pro obě muzea jednotné vstupné, denně mimo pondělí, květen - srpen 8 -17, duben a říjen jen ve všední dny 8 -14 hodin.

Náchod (54 km) - renesanční zámek v 16. století Smiřickými přestavěn z původního gotického hradu, unikátní gobelíny, rokokový španělský sál, medvědi v hradním příkopu. Denně mimo pondělí, květen - září 9-16, duben a říjen jen o víkendech 9 -15 hodin. Galerie U Mistra s palmou v Komenského ulici s prodejní expozicí obrazů, kreseb a grafiky od dvaceti autorů, například Borise Jirků, Antonína Kroči, Aleše Lamra, Josefa Hampla, Františka Hodonského. Autorské výstavy pondělí - pátek 10 -12, 13 -17 hodin.

Nové Město nad Metují (63 km) - náměstí s renesančními domy s podloubím z poloviny 16. století, Mariánský sloup a Nejsvatější Trojíce, socha Bedřicha Smetany, renesančně barokní zámek na místě tvrze z poloviny 16. století, věž Máselnice, barokní sochy trpaslíků (snad od Matyáše Brauna), květen - říjen otevřená zahrada v italském stylu. Denně květen - červen a září úterý - neděle 9 - 16, červenec - srpen mimo pondělí 9 -17 hodin, říjen pouze sobota a neděle, ostatní měsíce jen na objednávku.

Dobrošov (68 km) - Pevnost na Dobrošově je součástí soustavy opevnění hranic Československa z let 1936 - 38, dělostřelecké sruby a věže, velké podzemní prostory pro 600 vojáků, expozice uniforem a modelů pevností, denně mimo pondělí, květen - září 10 -12 a 13 -18 hodin, duben a říjen 10 -12 a 13.30 -16 hodin. Jiráskova chata s rozhlednou 622 m n.m. s výhledem po celém kraji.

Broumov (61 km) - Benediktinský klášter z počátku 14. století naposledy barokně přestavěný K.I. Dienzenhoferem, klášterní kostel sv. Vojtěcha, soubor gotických a barokních plastik a obrazů, klášterní knihovna, Muzeum Broumovska. otevřeno je duben - říjen denně mimo pondělí 9 -16 hodin každou celou hodinu, v neděli od 10 hodin. Historické jádro města s renesančními, barokními a empírovými domy, kostel Panny Marie na městském hřbitově je nejstarší dřevěnou církevní stavbou ve střední Evropě.

Adršpašsko - Teplické skály (43 km) - Dvě skalní města vzdálená od sebe 4 km, 1500 skalních věží, další skalní útvary, jezírka a vodopády, ráj horolezců. Prohlídka obou skalních měst trvá nejméně 6 hodin, raději celý den, otevřeno je stále, v Adršpachu od 8 -18 hodin s průvodcem.

POLSKO

Patnáct kilometrů od pensionu Veselý výlet je na Pomezních Boudách nonstop otevřený hraniční přechod pro osobní vozy. Nikdy tu nečekáte déle než 10 minut, proto jízda do historického města a správního centra slezské části Krkonoš Jelenie Góry netrvá déle něž jednu hodinu.

Kowary (27 km) - Bývalá hornická osada s měšťanskými domy z 18. století, klasicistní radnice z roku 1788, původně gotický kostel přestavěný do barokní podoby, socha barokního světce Jana Nepomuckého na kamenném mostě.

Horní Karpacz (37 km) - Unikátní dřevěný kostel Vikingů Wang, nejpozději z 12. století, přenesený z Norska do slezských Krkonoš v roce 1842, prohlídky denně (mimo dobu bohoslužeb) v létě 9 -18, v zimě 9 -17 hodin.

Sobieszów (48 km) - Hrad Chojník založený na stejnojmenném vrchu již ve 13. století, od roku 1675 zřícenina v krásné krajině s jedinečným výhledem na severní Krkonoše. Přístupný pouze pěšky (výstup 40 minut), otevřeno je denně mimo pondělí.

Jelenia Góra (40 km) - v Krkonošském muzeu je stálá výstava skla s depositem přes 6000 kusů, včetně unikátních nejstarších suvenýrů z Krkonoš v podobě broušených sklenic s motivy krkonošských dominant. V přízemí jsou autorské výstavy.

Nahoru
Zpět na ubytování ve Veselém výletu